Oczyszczanie organizmu – pomaga czy szkodzi?

Wiosna, wiosna i zaczynamy myśleć o tym jak schudnąć do lata. Nie brakuje pomysłów na to, jak schudnąć a coraz modniejszym sposobem, za niemałe pieniądze, stała się dieta oczyszczająca. Czy warto zainwestować w oczyszczanie organizmu? Jakie są tego efekty, a jakie skutki uboczne? Przeczytajcie ten artykuł bardzo uważnie. Mam nadzieję, że wielu Wam pomoże podjąć mądrą decyzję, zanim zaczniecie swoje przygody z "oczyszczaniem".

Dziś pierwszy dzień wiosny. Od 10 lat prowadzę praktykę z pacjentami. Co roku o tej porze mam dużo zapisów i znacznie większe zainteresowanie niż w okresie jesiennym. Dlaczego? Każdy chce schudnąć, najlepiej szybko i to do lata, bo musi w wakacje założyć kostium kąpielowy. No i wiadomo… żeby wstydu nie było. Każdego roku mam ogromną nadzieję, że nasze społeczeństwo zmądrzeje, ale niestety statystyki w moim odczuciu się nie poprawiają, a jest wręcz odwrotnie.

Oczyszczająca “dieta cud”

Dziś chciałabym poruszyć modną dietę jaką jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Na wstępnie od razu zaznaczę, że taka dieta z punktu widzenia naukowego nie istnieje. Postaram się poniżej wyjaśnić, dlaczego nie jest ona skuteczna i w związku z tym niewarta zachodu.

Zdrowy organizm oczyszcza się sam

Zacznijmy od tego, że jeśli zdrowo się odżywiamy, zgodnie z Piramidą Żywności i Żywienia, jemy regularnie, pijemy odpowiednio dużo napojów w tym wody, to oczyszczamy się naturalnie w sposób fizjologiczny. U zdrowych ludzi niepożądane substancje usuwane są przez nerki, wątrobę, przewód pokarmowy i płuca. Zupełnie inną kwestią jest zatrucie wymagające interwencji lekarza, ale nie o tym jest ten tekst.

Samo oczyszczanie się dla oczyszczania i wydawanie na to zazwyczaj niemałych pieniędzy jest bez sensu. Znacznie lepiej zainwestować w zrozumienie, jak zdrowo się odżywiać i mieć z tego korzyści na całe życie.

Dlaczego dieta oczyszczająca jest zatruwająca?

Wiecie, że jak się oczyszczacie modnymi dietami to się zatruwacie ? Nie będę tu hejtować popularnej diety oczyszczającej, ale…

Wiele toksyn kumuluje się w tkance tłuszczowej. Dieta oczyszczająca jest dietą niskokaloryczną. Jej wartość jest zawsze poniżej podstawowego poziomu zapotrzebowania, czyli poniżej 1300 kcal. Popularne diety oczyszczające to około 800 kcal. To oznacza, że dochodzi do uwalniania się tłuszczu zapasowego, a wraz z nim zgromadzonych tam toksyn do krwi. Paradoks polega na tym, że zamiast się oczyszczać, zatruwacie się.

Jak naprawdę oczyścić organizm?

Wystarczy dobrze zbilansować swoją dietę zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Jeść warzywa i owoce jako dodatek do posiłków, a nie jako jedyny produkt. Zapomnieć o diecie warzywno-owocowej lub o diecie sokowej czy innej modnej. Zawartość polifenoli i inne antyoksydanty oraz błonnik zawarty w żywności pozwala chronić nasze DNA, neutralizować wolne rodniki i tym samym zmniejszać stan zapalny w organizmie.  

Po co wydawać tyle pieniędzy kosztem zdrowia i efektu na chwilę? Chciałabym zaapelować do Was o to, abyście rozsądnie podchodzili do odchudzania, “oczyszczania” i innych modnych diet.  Szkoda przede wszystkim: zdrowia, czasu i pieniędzy! 

Ranking najgorszych diet 2019

Zajrzyjcie koniecznie na ranking najgorszych diet w 2019 , którymi to zajmuje się Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków (The British Dietetic Association – BDA). Ta szacowna organizacja (działa już od 1936 r.), zrzeszająca profesjonalnych dietetyków, publikuje co roku, ku przestrodze, ranking pięciu diet, promowanych aktualnie przez celebrytów, których powinniście unikać (Top 5 Celeb Diets to Avoid). Zgadnijcie jakie modne diety znalazły się na liście?

Mam nadzieję, że będzie to dla Was pouczająca lektura i zamiast tracić pieniądze oraz zdrowie, zainwestujecie je w zdrowe odżywianie, które da Wam efekt na całe życie. I wtedy już nigdy nie będziecie musieli szukać diety na wiosnę.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

Zobacz również:

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na blogu.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych w celach marketingowych przez firmę Anna Radowicka zgodnie z Polityką Prywatności.

Scroll to Top